Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Teservis 15915031



*

nr 1591 5031


Arthur Percy

(1886-1976), Sverige


Teservis, 17 delar, ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant


Kondition: krackeleringar

Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.

Utrop:

800 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 januari 2024
kl 18:10:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/1 16:11:50 1      Vinnande bud
22/1 17:50:17 2      600 kr
22/1 17:50:17 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Arthur Percy

Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.

Läs mer om Arthur Percy
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy flintgods gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
  • 8346 Kaffegods
    10 st + 2 extra fat, "Maxim" av Bibi Breger från G..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:16
  • 7158 Kaffeservis
    Rosenthal, 27 del
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:19
  • 8390 Matservisdelar
    19 delar, Gustafsberg, "Wennerberg", Gunnar Wenner..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:28




Ladda ner broschyr